Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

VRH B

Původně jsem předpokládala, že se Gladys začne hárat někdy v polovině září. Nakonec nás překvapila a hárat se začala o měsíc dřív. Takže jsme 24.8.2009 vyrazily na dlouhou cestu z Jižních Čech do Šumperka. Dorazily jsme kolem páté odpoledne a to už nás čekal "Kapík" (Ch. Al Capone Rusty Magic).

Dne 23.10.2009 se nám narodilo 15 štěňtek, bohužel tři mrtvá. Po prohlídce vrhu p. Janickou jsme bohužel objevily 2x DS, takže jsme je nechali uspat. Zbylo nám tedy 10 krásných štěňátek - 8 holek a 2 kluci.

Štěňtka budou k odběru po 18.12.2009 :-)

Otec: ch. Al Capone Rusty Magic

Kapík je pes barvy tmavé červené pšenice, je to typický pes, má jemnější hlavu, je to pes klidný a dobře vedený. Má zkoužku ZOP a barvářské zkoušky. Je to několikanásobný šampion. Kapík je zvyklý na děti a jiné psy. (www.basco.cz

 

Matka: Gladys od Cykasu                                                    Otec Gladys je úspěšný pes Multich. Malozi Dabobo, imp. FIN a neméně úspěšná matka Multich. Ennie od Cykasu.    Je to typická fena barvy červená pšenice. Její povaha je klidná a přátelská. Vychází dobře s ostatními psy. K cizím lidem a dětem se chová přátelsky.

 

 

 Obrazek

VRH A

Po bonitaci v září 2007, kdy se z Gladys stala chovná fena, jsem stála před otázkou, jakého krycího psa si zvolit. Zjistila jsem, že zodpovědný výběr krycího psa vůbec není jednoduchá záležitost a tak jsem nakonec dala na zkušené chovatele a nechala si poradit. Nakonec jsme vybrali psa, který byl dovezen z Afriky - Cartouche Chinua - Rey.

Krytí proběhlo 19.3.2008.

Dne 14.4. potvrzena březost! Předpokládaný termín porodu kolem 21.května.

Bereme záznamy na štěňátka. V případě zájmu mně kontaktujte.

 

19.5. se narodilo 8 holek a 2 kluci, všechna štěňátka, kromě jedné fenky, jsou standardní!

Otec: Cartouche Chinua-Rey, imp. JAR                             Rey v sobě nese velmi kvalitní africkou, australskou a americkou krev.
Má velmi krásnou a ušlechtilou hlavu, perfektní a dlouhý ridge. Postava je lehčího, atletického typu. Rey ovšem nejvíce vyniká povahou, která je velmi citlivá a jemná. Ke všem lidem je velmi přátelský. Nikdy neprojevil známku agresivity nebo dominantního chování.                            (R. Janouškovcová, majitelka)

Matka: Gladys od Cykasu                                                   Otec Gladys je úspěšný pes Multich. Malozi Dabobo, imp. FIN a neméně úspěšná matka Multich. Ennie od Cykasu.    Je to typická fena barvy červená pšenice. Její povaha je klidná a přátelská. Vychází dobře s ostatními psy. K cizím lidem a dětem se chová přátelsky.

 

Obrazek

Obrazek

 

 

 

 

 

 čas  pohlaví  barva  ridge  ocásek  hmotnost  bílá barva
 14:40  fena  bílá  OK  OK  423g  tlapky
 16:04  pes  modrý  OK  OK  495g  náprsenka,tlapky
 17:00  fena  žlutá  OK  OK  404g  -
 17:10  fena  fialová  OK  OK  448g  -
 17:45  fena  červená  OK  OK  433g  náprsenka
 19:00  fena  růžová  OK  OK  445g  -
 19:08  fena  zelená  OK  OK  422g  náprsenka
 21:20  pes  sv. modrý  OK  OK  439g  tlapky - zadní
 21:37  fena  oranžová  OK  OK  450g  náprsenka
 2:50  fena  hnědá  OK  OK  448g  dermoid sinus

 

 

Zamyšlení se nad volbou koupě psa od chovatele nebo množitele.

Chovatelé rhodéských ridgebacků jsou sdruženi v klubu, který přijal zásadu vydávat pro všechny narozené (i nestandardní) jedince průkazy původu. Tito chovatelé sledují výskyt dědičných chorob a chyb se snahou je eliminovat z chovu. Do chovu se nepouštějí cholerické a agresivní povahy. Kluby mají za úkol dohlížet na to, aby byla štěňátka odchována v kvalitních podmínkách, pod dohledem veterináře a byla správně socializovaná. Klub prostřednictvím poradců chovu zabezpečuje kontrolu každého vrhu, každého jedince. Až po této kontrole jsou chovatelovi na vrh vydané průkazy původu.

Naopak množitel se nezavazuje k ničemu. Mnohokrát takový množitel nepozná standard plemene, jeho povahu a neumí včas odhalit dermoid sinus. Cena i 5000,- Kč za bezpapírového ridgebacka je vysoká, pokud nemáte záruku, že si štěně nekupujete spolu s nevyléčitelnou chorobou, velkými bolestmi (dysplazie kyčelních nebo loketních kloubů, dědičné abnormality ve vývoji kostry), anebo nemáte stoprocentní záruku, že štěně bylo správně odchované a socializované. Nebo jestli právě vaše štěně je po rodičích, kteří pro agresivitu anebo vážnou dědičnou chorobu nebyli zařazení do chovu? K tomu se vám žádny množitel nepřizná!

Chov rhodéského ridgebacka není vzhledem k jeho plemennému znaku “ridge“ jednoduchý. V každém vrhu jsou proto samozřejmostí i nestandardní (ale zdraví) jedinci, kteří chovatelé prodávají za nižší cenu. Mnohokrát je to právě ta cena, kterou jste chtěli investovat do bezpapírového psíka!

Monika Tušanová, poradce chovu, SK 5/2003 (www.rrsk.sk)